České detektivky

31.10.2023

Unikátní projekt, který vychází vstříc čtenářům i autorům.

 V roce 2023 se zrodil literární portál, fungující na principu platforem jako Herohero, Patreon apod. Platforma Forendors, dříve Pickey, umožnila spisovateli Pavlu Kohoutovi rozjet sympatický projekt České detektivky.

O tom, že se detektivní příběhy na tuzemském knižním trhu stále těší oblibě, svědčí zejména proslavená zelená edice od nakladatelství MOBA. Pamětníci možná budou vzpomínat na různé sešitky v trafikách, ale spousta současných čtenářů se soustředí na tvorbu v on-line světě, kde však něco podobného dosud chybělo. Vznikl tedy internetový časopis, v němž každý týden vychází povídka, nebo rozhovor s autorem. Najdete zde detektivní hry, recenze a projekt se dále rozrůstá. Výrazným lákadlem jsou známá jména českých spisovatelů, kteří zde své povídky publikují. 

A protože je platforma placená (měsíční cena 59,- Kč, tedy míň než dáte za kafe), můžou z toho profitovat i autoři, kteří oproti vizi milionářského bohéma přijímají za svou práci jen minimální bakšiš, pokud vůbec nějaký.

Kdo dnes píše, píše ve většině případů spíše pro radost a nehynoucí slávu. Proto je pro mě jako autorku velmi sympatické vidět, že se na knižním trhu objeví někdo, kdo se pokusí tuto praxi pokořit. Za mě osobně, když zhruba spočítám dobu, za kterou aktivně píšu, ať už komerční věci nebo knihy a povídky, jsem vydělala průměrně 600,- Kč za měsíc. Přičemž jde o můj osobní volný čas. Započítám-li výdaje jako odkup vlastích knih, webhosting, marketing atd. ocitám v záporných číslech. Kdybych měla stanovit fyzickou práci, elektriku atakdále... slyšel už někdy někdo o stávce spisovatelů? :)

I proto je na místě úvodní konstatování: Unikátní projekt, který vychází vstříc čtenářům i autorům.

Na platformě naleznete spousty zábavy a inspirace, novinkou je i aplikace, a tak můžete mít své příběhy neustále po ruce. Společně s nimi i dobrý pocit, že přímo podporujete autory v jejich tvorbě. A za to patří i vám nehynoucí díky. ❤️

 https://www.forendors.cz/ceskedetektivky.cz


Drsná detektivka, na kterou jsem pyšná, byla zvolená jako povídka měsíce března 2023.
Drsná detektivka, na kterou jsem pyšná, byla zvolená jako povídka měsíce března 2023.
Větší nářez jsem ještě nenapsala. Přesto, nebo právě proto ji čtenáři vybrali jako povídku měsíce června 2023.
Větší nářez jsem ještě nenapsala. Přesto, nebo právě proto ji čtenáři vybrali jako povídku měsíce června 2023.