Hezky od konce

13.02.2024

Čtvrté místo v soutěži O Knihovnickou sovu 2023

Co stojí na počátku konce? Na tuto otázku se těžko hledá odpověď. Já se o to minimálně pokusila v soutěži na téma: Co zůstalo očím skryto.

Skvělý námět, který si říkal o chmurné zpracování. A protože už se delší dobu zajímám o pozadí masových vražd, naskytla se mi příležitost, jak nakousnout toto téma. Vznikl příběh o chlapci, který jednoho dne přišel do školy a... Proč se tak rozhodl? Na to odpovídám Hezky od konce. Čtenář se totiž na začátek příběhu dostane až na poslední stránce.

V mnoha případech je masový vrah produktem doby, v jistém smyslu slova nemocné společnosti,
a setkáváme se s ním po celém světě čím dál častěji.
                                                                                   Psychologie masových vrahů, Andrej Drbohlav

Když jsem 21. 12. 2023 spatřila tragické zprávy z FF UK, měla jsem chuť povídku ze sborníku stáhnout. Přestože byla napsaná dávno před oním osudným dnem, bylo mi tehdy stydno, že jsem autorkou  tematicky podobných příběhů. Ale koneckonců jsem ji nenapsala, abych glorifikovala vrahy nebo vystavila oběti sekundární viktimizaci. Mým cílem bylo a je upozornit na fakt, jak málo stačí, aby k podobné tragédii došlo. A dovést k zamyšlení, co jako společnost můžeme udělat, abychom tomu předešli.

 Po zralé úvaze jsme se s pořadateli soutěže shodli, že by bylo vhodné doplnit moji povídku ve sborníku douškou a zachovat pietu všem nevinným obětím. Protože o ty jde především.