Nominace na Cenu Havran...

11.10.2023

... a jak jsem v tombole vyhrála vlastní knihu.

Příběh o tom, jak se malilinkatá multižánrová autorka ocitla mezi velikány české detektivní scény.

Pro rok 2022 byl vyhlášen 29. ročník Ceny Havran, kam můžou autoři posílat detektivní povídky vydané nebo zveřejněné v témže roce. Napsat čistokrevnou detektivku byl vždycky můj sen, ale jak ráda míchám žánry, vzdaluju se od od svého cíle.

Přesto jsem letos vytáhla tu nejvíce detektivní povídku, tedy Lovnou zvěř, kterou znáte z Adventního kalendáře 2022 a odvážila se ji poslat. O něco později přišlo k mému překvapení pozvání na předávání cen a na svět vykoukl sborník Nejlepší detektivní povídky roku 2022, v němž vyšly povídky, které se o prestižní cenu budou ucházet. Bylo mi jasné, že v konkurenci jako Kristýna Trpková, Vítězslava Felcmanová nebo Zdeněk Hledač nemám šanci obstát, ale ta radost, že jsem se zařadila na chvost těch nejlepších z nejlepších byla neskutečná! Na předávání jsem dorazila do Policejního muzea, potkala se se spoustou skvělých lidí a jak jsem uvedla - vyhrála jsem v tombole vlastní knihu. Díkybohu, že jsem si v létě na pouti nekoupila lístek do tomboly, protože jinak bych určitě musela řešit, co s živým prasetem.

Jedním z nejskvělejších zážitků bylo setkání s paní Jiřinou Hofmanovou, autorkou knihy Myšlenky zločince a kriminalistkou, která se v rámci policejní práce a související behaviorální analýze (mé oblíbené slovní spojení) o mnohé zasloužila. I ona přispěla k objasnění případů Orlických vrahů a mnohých dalších, které vytvořily mementa české kriminalistiky. Její přednáška byla úžasná a inspirativní a já si moc vážím setkání s tak inteligentní a odvážnou ženou.

Možná jsem nevyhrála žádnou cenu, ale odnáším si zkušenosti a zážitky v nevyčíslitelné hodnotě. A právě to mě na psaní nejvíce baví, takže už teď vybírám povídku pro další ročník. 😊